Marokkó Noor erőműve a Föld legnagyobb koncentrált napenergia erőműve, és éjjel is elektromos energiát termel az olvadt só tárolása révén.
A Szahara kapuja néven ismert Ouarzazate városa Marokkó déli Agadir kerületében található, ahol az évben akár 2635 kWh/m2 napfény is rendelkezésre áll.
A várostól néhány kilométerre található egy lenyűgöző gyűrű, amely százezrekből álló tükrös felületek borítanak, és egy 2500 hektáros napelem erőművet alkotnak. Noor néven, ami az arab "fény" szóra utal. A hatalmas napenergia komplexum lehetővé teszi Marokkónak, hogy szinte a fele energiszükségletét megújuló forrásokból származtassa.
Három különböző létesítményből - Noor I, Noor II és Noor III - álló telephely képes több mint egy millió háztartást ellátni elektromos energiával, és évente becslések szerint 760 000 tonna szén-dioxid-kibocsátást takaríthat meg.
A Noor I létesítményben egyedül 537 000 parabolikus tükör található, amelyeket számítógépek irányítanak, hogy mindig a nap felé nézzenek. Ezek a tükrök a nap sugárzását fókuszálják, felmelegítve egy különleges hőálló olajat, amely rozsdamentes acélcsöveken keresztül fut végig az egész létesítményen. Ez a szintetikus olaj, amely körülbelül 390°C-ig felmelegíthető, a központi erőműbe jut, ahol gőzt termel a fő turbina hajtásához és elektromos energiát állít elő.
Bár a Noor léptékét és teljesítményét lenyűgözőnek tekinthetjük, a harmadik és legújabb erőmű, amely elindult, jelentős technológiai ugrást képvisel, és egy fényes jövőt jelez a fenntartható energia előállításában.